TATENICE B – LIBCHAVY | 0:3 (pol. 0:1)

Okresní přebor ÚO | Muži A 2023/2024 | 13. kolo

Role favorita potvrzena, avšak dojem ze hry prachbídný.

Góly: 15. Pavlák Petr (as. Ráb Richard), 48. Pavlák Petr (as. Ďuriš Daniel), 84. Popel Jiří (as. Ďuriš Daniel)

Sestava:

Motyčka Matěj (B).

Řehák Šimon (66. Šrom Michael) – Ďuriš Daniel – Žídek Radim

Batrla Ivoš (66. Popel Jiří) – Provazník Adam (66. Čermák Zdeněk) – Hrabovský Jan (46. Hájek David) – Kovář Jiří – Šrom Marek

Ráb Richard (82. Cihlář Jan)  – Pavlák Petr (C)

Přípraveni: Šrom Michael, Popel Jiří, Cihlář Jan, Hájek David, Čermák Zdeněk

Souboj prvního s posledním

Ačkoliv papírově jsou vždy v těchto duelech karty jasně rozdány, realita je mnohdy jiná. Sami jsme to zažili loni v jarní části B-třídní soutěže, kde jsme coby “chvostový leader” mnohdy i velice rádi koketovali s předními týmy tabulky. Důkazem toho jest je především jarní zápas se Sloupnicí, který jsme jasně ovládli. Proto k žádnému podcenení soupeře dojít ani nemohlo. V zápase nám navíc scházelo hned 6 pilířů libchavské sestavy, kdy chyběli stopeři Horníček s Lukešem a také tryskomyši Míša Boštík s Matesem Hodrem, dlouho-ouťák Petr Lžíčař i vyhlášený hlavičkář Michal Barkóci. Díky kvalitnímu a širokému kádru jsme však absence dokázali důstojně zalepit.

Do zápasu jsme vstoupili s rozestavením 3+5+2 a chvíli nám trvalo, než jsme dostali systém i hru pod kontrolu. Herní projev však nebyl příliš zdařilý a sami jsme zbytečně kazili spousty přihrávek. Na krásně připraveném terénu, na kterém skoro nebylo znát, že od čtvrtka pršelo, jsme začali nesmyslně překombinovávat situace a zbytečně přidržovat míče. Nedařilo se nám vyhrávat hlavičkové souboje ani lepit odražené balony. Zpočátku to chvíli vypadalo, že i štěstěna se k nám obrací zády, když Jirka Kovář vyslal za obranu, precizním rohlíkem z nedaléké Sázavské pekárny, Petra Pevláka, který sám před brankářem orazítkoval pouze pravou tyč. Stále jsme však měli zápas pod kontrolou a aktivita nám rozhodně nescházela. V 15. minutě se nám vyplatil útočný pressing, kterým Ríša Ráb přinutil k obří chybě domácího brankáře Tučka, když ho jeho pozdržený odkop trefil přímo nad ledvinku a obtiskl mu “pamětní kérko” ve tvaru míče. Lopta se naštěstí odrazila k Petrovi Pavlákovi, který si chybujícího golmana ještě “labužnicky” vychutnal a otevřel skóre – 0:1. Dalších X šancí jsme zkušeně zazdili a tak skóre nebylo vyšší.

Druhý poločas jsme v kabině dostali zaslouženou sodu a poslední dobou i tradiční emotivní proplesk-křik od coache Davida Karpíška. I nyní nám to pomohlo k rozbřesku. Hned po příchodu z kabin “passoval” Dan Ďuriš a domácí stoper předvedl nepochopitelnou minelu, které využil Petr Pavlák k úprku. Z nabídnutého breaku umístil kopačák přesně podél bezmocného golmana – 2:0. To byl pro další vývoj utkání velice potřebý a uklidňující element. V 55. minutě se nechal od Ríši Rába “vydeptat” nejzkušenější hráč domácích Petr Knápek, takže po druhé žluté kartě neochotně pospíchal naladit teplou vodu do sprch. To byl pro nás jasný signál, že směřujeme k dalším 3 bodům. Pevně jsme drželi otěže zápasu, jen se nám dlouho nedařilo převahu vyjádřit gólově. Domácí jsme častovali brejky a rychlými přechody, ale vždy jsme končili buď na výborně chytajícím Tučkovi nebo jsme si střeleckou pozici nevylepšili naší nepřesností, kterou vždy stihli uhasit domácí obranáři. Krásné a prudké projektily vyslal nejprve Jirka Kovář a po něm i Dan Ďuriš, ale míč se mezi 3 tyče ani v jednom případě nevešel. Čtvrt hodiny před koncem byl ve vápně faulován Ríša Ráb a prvního kýženého okresního hattricku se chtěl dočkat Petr Pavlák. Hbitý a odhodlaný domácí golman si pro změnu “labužnicky” vychutnal jeho pokus, který byl kopnut v ideální výšce pro gepardí skok, takže z třígolového odpoledne rychle sešlo. Pojistku a gólovou tečku tak obstaral Jiří Popel, který využil přesného přenesení hry od Dana Ďuriše a jeho zpětnou nahrávku z pravé strany přes malé vápno ještě stihl obránce zarazit, ale na nečitelný pokus šatlí přesně na přední tyč už goalkeeper Tatenic doskočit nedokázal – 0:3.

Povinné a celkem jedoznačné utkání mělo určitě skončit větším rozdílem. Domácí bojovali, ale k vážnějšímu ohrožení branky se příliš nedostávali. Namísto strčko brčko, z nožky na nožku, alias Tiki Taka of Guardiola, jsme se místy uchýlili ke zbytečné bramboračce. Vysoký počet našich zbytečný faulů je zajisté alarmující. Hra byla rozkouskována a dle svého fyziogenezického úsudku skloubeného s postavením slunce a jeho dopadajích paprsků jsem přesně dokázal odhadnout, že se více stálo než hrálo, citoval pro libchavský web asistent a současný sokolský skaut i velkostatkář v jedné osobě, Jarda Blažek, který byl utkání samozřejmě přítomen i nepřítomen zároveň, jelikož přerušovanou hru využíval k doplnění pitného režimu.

Poslední zápas podzimní sezóny proběhne, jak všichni pevně věříme, v naší RŽ aréně. Stav hrací plochy bude snad schůdný k důležitosti tohoto zápasu, a ačkoliv to po odehrání bude zajisté tankodrom, hřiště po nedělním zápasu našeho béčka půjde na nějaký čas na zaslouženou wellness dovolenou. Proto dorazte zafandit a pomoci k navléknutí dalšího korálku. Zápas začíná v sobotu 4. 11. 2023 již ve 14:00 hod. Doufáme, že naši domácí neporazitelnost si přeneseme i do jarní soutěže.

Statistiky k zápasu z Českého statistického úřadu (ČSÚ):