Lazio Libchavy – Sampdoria Janov 5:3 (2:1)

SERIE B | skupina I. B – kolo 26.

Branky: 13.(p) a 42. Ráb, 49. Rejent, 51. a 59. Váně

Sestava Libchav:

Tomáš Kollert (B)

Hájek – David – Blažek (83. Horníček)  – Musil

Rejent (63. Hrabovský) – Šalda – Ráb (88. Pinkava) – Pavlák (60. Šrom)

Boštík M. (77. Martinec) – Váně

V sobotu 15. 6. 2019 v 17 hod. jsme v našem svatostánku přivítali „Sampdorii“ Janov. Poněkud botanické počasí s vlhkostí vzduchu přesahující průměr hlubšího deštného pralesa o rozloze 10 palm čtverečních, slibovalo nevídanou podívanou v podobě monzunových dešťů a souboje mračen. Zprvu se opravdu zdálo, že namísto grilovaného čuníka k ukončení sezóny, se budeme muset spokojit pouze s kroupovou polévkou. Trakaře vystřídal fotbal a na domácích bylo vidět, že si poslední zápas přišli užít. V brance dostal příležitost nestárnoucí radiátor, gladiátor a trenér gólmanů Tomáš „Colli“ Kollert a hosté mu nic nedarovali. Docela si zachytal a po zápase byl spatřen s krabicí konopných masážních mastí Thermolka. Lavička domácích působila veseleji než-li v předchozím zápase v Semaníně. Měli jsme 5 náhradníků + brankář Pelé, který se nepočítá! Zázračně se uzdravil také Petr Pavlák, který 2 dny před zápasem objevil kouzelný ayurvédský olej ze Srí Lanky, který mu v mžiku vyléčil zraněný stehenní přitahovač. Škoda jen, že v blízkosti nebyla TV Nova, mohla z toho být pěkná reportáž, a dle průběhu zápasu mohli mít také materiálu na několik rubrik „borec na konec“.

Zápas začal ve svižném tempu, kdy se oba týmy moc nezabývali obrannou činností. Balón lítal z kopačky na kopačku, občas trefil hlavu nebo zahradu starostky. Prvním vážnějším ohrožením byl štiplavý telegram zpoza vápna od Ríši Rába, který pořádně vystrašil brankáře Beránka. Ve 13 min. přišel krásný balón z vlastní poloviny od Jardy “Xi-Xao” Blažka, přesně mezi obránce na Petra Pavláka, obdobný jako před týdnem v Semaníně, jen s rozdílným zakončením. Místo střely si vybral blafák, avšak zakončit do prázdné brány již nestihl, protože byl faulován hostujícím brankářem, takže následovala penalta. K té se bez rozmyslu připlahočil Ríša Ráb a suverénně poslal míč do proti pohybu – 1:0. Další gól na sebe nenechal dlouho čekat. Dali ho však hosté z Janova. Knap zahrával rohový kop, ošálil všechny a možná i sebe, ale balón proletěl jako kulový blesk malým vápnem, stoper Jarda David ho jen lehce zbrzdil, aby to janovský hráč Vašinka náhodou nepřekopl, ale ten samozřejmě snadno zasunul na zadní tyči do prázdné brány 1:1. Dvě povedené střely měl ještě Pavlák, který nejprve pravačkou nezužitkoval milimetrový centr Pavla Rejenta a z voleje těsně minul, aby následně levačkou rafinovaně obstřeloval hradbu těl, avšak brankář Beránek se zahanbit nenechal. U střely Rába měl však hostující brankář kliku, jelikož povedený pokus zabrnkal jen o tyčku. Změna skóre tak přišla až ve 42 min. a byla u toho dvojice Pavlák-Ráb. Ríša posunul ve správný okamžik staršímu, hezčímu a zkušenějšímu Pavlákovi, který pajdavě pelášil sám z levé strany, aby míč následně vrátil na Rába pod sebe a ten uklidil míč tam, kde mu je nejlíp – do sítě. Opět tedy vypuklo v domácím táboře nadšení z vedení – 2:1, avšak hostujícím fanouškům, kteří byli rozeseti všude tam, kam běžný fanoušek nechodí, to moc po vůli nebylo. Co na plat, toto bylo právoplatné poločasové resumé.

Do druhého poločasu jsme vlétli nabuzeni s jasným cílem, udělat si krásnou sobotu a zakončit sezónu výhrou. Hosté se do šancí dostávali zřídka, ale když zahrozili, tak převážně střelou z hranice vápna. Vše však pochytal náš letec v bráně „Šonka Colli“ který likvidoval i to, co se likvidovat nemuselo. Ve 49 min. přišla krásná akce, kdy Ríša Ráb vyslal přesným pasem do pravé lajny Pavla Rejenta a donutil ho trochu protáhnout krok. Ten však den před zápasem spal v kopačkách a přikrytý plakátem barcelonské legendy Johanem Cruyffem, takže si počínal mazácky a pravou „šajtlí“ těsně před gólmanem (možná i trochu bodlem) zakroutil míč k levé tyči – 3:1. Prakticky ihned na to v 51 min. jsme soupeře počastovali dalším zářezem, když u toho byl opět Ríša Ráb, který uvolnil do levého křídla Lukáše Váněho, jenž si oproti zápase v Semaníne, kde 2x přestřelil prázdnou bránu, vzal raději 20 kg holenní chrániče, aby neměl takový dynamit v nohách a hned to bylo znát. Prudkou ránou po zemi na přední tyč opět rozveselil domácí příznivce a bylo to již 4:1. Ihned v 53 min. přišla chvilka domácí nepozornosti, kdy janovský střelec Boháček zakončil povedenou akci a snížil na 4:2.

Libchavská učebnice Pavla Rejenta

V 59 min. jsme zase přitáhli stavidla, a už mě to nebaví psát, ale opět u toho byl „Nikita Kucherov Ráb“, který dostal krásný balón od Kuby Musila z naší poloviny a pelášil sám do rozhozené obrany. Mohl zkompletovat hattrick, ale to by měl drahé, takže raději přihrál do prázdné brány Lukáši Váněmu, pro kterého to vůbec není lehká situace, avšak stihl zkoordinovat nohy, deaktivovat dynamit a proto vsítil gól – 5:2. Ríša Ráb si v tomto zápase připsal 2+3, což znamená, že měl zrovna štěstí v zápase, ale smůlu, že nehraje hokej, mohl vyhrát Art Ross Trophy. Za zmínku však stojí, že naopak štěstí neměla mladá puška Míša Boštík, který vsítil 2 krásné góly, ale ani jeden mu nebyl hlavním arbitrem uznán. Prvně díky spornému offsidu a druhý kvůli údajnému předcházejícímu faulu. Jeho čas a platné góly však přijdou.

Poslední gól letošní sezóny si vystřelil hostující Kubíček, který si naskočil nejšikovněji na rohový kop a prudkou i přesnou hlavou uzavřel brankové hody. Ty chtěl však ještě rozšířit střídající brankář na hrotu útoku Martin Pinkava, který dostal ideální balón na kanón. Balón šel vysoko nad, do oblak, takže všichni na stadionu sledovali chvilkové zatmění slunce a následně museli být zavolání cvičení hledací psi. To už však byla jen třešnička posledního zápasu sezóny.

Měli jsme 3 body a mohli si v klidu oddechnout, že nevydařená sezóna je pro nás již minulostí. Janov odešel po statečné bitvě poražen a bohužel se s I. B třídou po roce loučí. My jsme v sezóně 2018/2019 obsadili “krásné” 10. místo. Předvedli jsme povedené výkony, rozdali jsme několik oblíbených bůr, jeden debakl 12:1, vstřelili 75 gólů, což byl 2 nejlepší počin, hned za Jiskrou Králíky, která dala 76 gólů. Předvedli jsme ale nespočetněkrát ostudný výkon, za který by se styděl i Rocco Siffredi v nejlepších letech. Takový je fotbal. Pivo také nemá stále pěnu. Máme na čem pracovat a rozhodně chceme být příští sezónu minimálně na bedně!