Ondrášovka Cup 2018 – kategorie U8 – účast ve finálovém turnaji – mladší přípravka “A” ročník 2010

Účast ve finálových bojích Ondrášovky Cup je splnění snu nejednoho malého fotbalisty, ti v nejmenší kategorii (U8, tedy 8mi leté děti) si to možná ani neuvědomují…. Hráči, kteří nastupují za velké a známé kluby to možná zažijí ještě několikrát ve svém mládežnickém fotbale, hráči Libchav to zažili poprvé a pravděpodobně na dlouhou dobu také naposledy…. Do finálového turnaje se totiž nedá jen tak přihlásit, účast v něm si týmy musí vybojovat postupnou kvalifikací, která začíná již v srpnu předcházejícího roku.

I náš tým, mladší přípravka „A“ ročník 2010, se v loňském roce přihlásil do tohoto turnaje. Tedy trenér Roman Žďárský našel tolik odvahy a důvěry ve svůj tým, že tyto malé hráče z Libchav, přihlásil.

Nejprve se naši zúčastnili předkola, které hráli ve skupině s týmy z Čáslavi, Vyžlovky, Českého Brodu a Xaverova Horní Počernice. Toto předkolo s přehledem vyhráli bez ztráty bodu a s konečným skóre 25:5. Postoupili tak z 1.místa do kvalifikačních bojů, které proběhly v září v Praze.

Tam se utkali s týmy FC Slovanu Liberec, FK Varnsdorf, FK Mladá Boleslav, Mostecký fotbalový klub, Fotbalový klub Ústí nad Labem a MFK Trutnov. I touto kvalifikací prošli, jak se říká, „jako nůž máslem“ – opět bez ztráty jediného bodu a s úžasným skóre 24:2.

Tím si vybojovali, historicky v libchavském fotbale poprvé, účast ve finálovém turnaji pro kategorii U8, který se uskutečnil v termínu 9. – 10. června 2018 v Příbrami.

O tento postup se zasloužili tito hráči:

Markétka Karbulková, Petr Pávek, Kuba Krčál, Jonáš Fajfr, David Žďárský, Matěj Schauer a Matouš Mucha.

Celé jaro makali na přípravě, nacvičovali různé taktiky, učili se kličky, rozehrávky a přihrávky, brankářka Markétka se zdokonalovala v brankářském umění, to vše si vždy po trénincích vyzkoušeli hned v praxi o víkendech v krajském přeboru, kde jen málokdy zažili prohru. Opravdu bylo vidět, že ve své kategorii jsou v krajském měřítku „nadstandartní“.

Do finálových bojů k sobě tým přibral ještě 2 spoluhráče – Alexe Gregora, který s naším týmem hrál v tzv. „souklubí“ s Letohradem a Honzíka Navrkala, který v průběhu roku hrál za mladší přípravku „B“.

Jaro rychle uběhlo a nastal čas….. V pátek 8.6. jsme všichni odjeli směr Příbram, kde jsme měli zajištěno ubytování, které se ukázalo velmi příjemným a s možností využití krytého bazénu bylo i relaxačním zpestřením našim hráčům.

V sobotu jsme se po dobré snídani vydali do sportovního areálu v Příbrami, kde měli naši tu čest, bojovat za jméno Libchav, v konkurenci dalších 23 týmů. Celkem se tedy sjelo 24 týmů z celé České republiky, z toho jediný náš, Libchavský, byl vesnický. Už to vzbudilo velký zájem o naše mužstvo a rozhodně jsme nebyli považování za outsidery celého turnaje. Bylo zajímavé poslouchat, co se šuškalo v kuloárech 😊 S mnohými fanoušky z jiných týmů jsme se znali, za ty 2 roky, co objíždíme velké turnaje, jsme se s mnohými již několikrát setkali a vždy k našemu týmu vzhlíželi s respektem. Ne jinak tomu bylo i tentokrát…  Ale něco málo k obsazení finálového turnaje. Do něho se probojovaly týmy:

SK Slavia Praha – fotbal a.s., FC Písek fotbal z. s., FC SLOVÁCKO, a.s., FK Příbram, a.s., SK PROSTĚJOV, FK Spartak Choceň, FK Mladá Boleslav, SK OLOMOUC SIGMA MŽ, z.s., FC ZBROJOVKA BRNO, z.s., FK Baník Sokolov a.s., Fotbalový klub mládeže VYSOČINA JIHLAVA, z.s., Sdružení Fotbalového klubu AC SPARTA PRAHA, FC Hradec Králové, a.s., FC Baník Ostrava, a.s., Městský fotbalový klub Karviná, z.s., Sportovní klub Motorlet Praha, spolek, FC Vítkovice 1919, z.s., 1. FC SLOVÁCKO, a.s., FC SLOVAN LIBEREC a.s., MĚSTSKÝ FOTBALOVÝ KLUB VYŠKOV, FC Slavia Karlovy Vary a.s., 1. FK Příbram, a.s., Městský fotbalový klub Frýdek-Místek a my, tedy Tělovýchovná jednota Sokol Libchavy, z.s.

Jak vidíte, nebylo slabého soupeře. Tyto týmy byly rozděleny do 4 skupin po 6 týmech. V sobotu se hrálo ve skupině systémem každý s každým a my se utkali postupně s týmy: Příbram, Slavia, Slovácko, Písek a Prostějov. Ze skupiny postupovaly vždy první dva týmy do nedělní „zlaté“ skupiny, další dva týmy do „stříbrné“ skupiny a poslední dva týmy ze skupiny do „bronzové“ skupiny.

Naše sobotní výsledky byly:

Libchavy – Příbram – 3:1 (góly – 2x David, 1x Petr)

Libchavy – Slavia Praha – 2:5 (góly – Kubík a Alex)

Libchavy – Slovácko -6:3 (góly – 2x David, 2x Petr, 1x Alex, 1x Jonáš)

Libchavy – Písek – 3:4 (góly – 2x David, 1x Petr)

Libchavy – Prostějov – 3:1 (góly – Matěj, Alex a Kubík)

 

Po sečtení všech výsledků jsme „bohužel“ o skóre prohráli účast ve zlaté skupině s Pískem a zařadili se do stříbrné nedělní skupiny.

Tam jsme byli v neméně vybrané společnosti a o konečné umístění se „poprali“ s týmy z Frýdku Místku, Olomouce, Brna, Baníku Ostrava, Karlových Varů a Karviné.

Naše nedělní výsledky byly:

Libchavy – Frýdek Místek – 4:1 (góly – David, Petr, Alex a Kubík)

Libchavy – Olomouc – 2:4 (góly – Alex a David)

Libchavy – Brno – 1:1 (gól – Alex)

Libchavy – Ostrava – 2:2 (góly – Petr a David)

Libchavy – Karlovy Vary – 4:3 (góly – 2x Alex, David a Petr)

Libchavy – Karviná – 2:2 (góly – 2x David)

V konečném pořadí jsme obsadili krásné 12. místo (opět o skóre, tentokrát jsme měli horší skóre než Karviná) – tedy kluci a Markétka splnili „sen“ trenéra Romana, skončit v první polovině startovního pole. Určitě to nebylo zklamání…. i když nás všechny samozřejmě mrzelo to, že se dětem v sobotu nezadařilo postoupit do zlaté skupiny, ale nutno říci, že výsledky a výkony byly hodně rozporuplné…nemalý podíl na tom měli, bohužel, i rozhodčí, kteří byli z řad FAČR. V mnohým rozhodnutích se zmýlili a bohužel ani nám se nevyhnulo „poškození“ z jejich řad. Je to škoda, když se takové chyby stávají již v mládežnickém fotbale, byť to „snad“ nebylo záměrné poškození některých týmů, ale děti toto vnímají mnohem hůře, než dospělí a mnohdy to cítily opravdu jako křivdu…. Ne úplně šťastným pravidlem v tomto turnaji bylo také povolení tzv. „malé domů“, kdy toho některé týmy až zneužívaly a nedalo se pak mluvit o fotbalové hře, ale o taktice hry gólmana a obránců….ale pravidla byla pro všechny stejná…

Co napsat k výkonu našeho týmu? Snad jen, že už jsme je určitě viděli hrát i lépe, ale možná byli trošku přemotivovaní, možná i svázaní předchozími úspěchy, nedařilo se jim to, co v krajských kolech – kombinace, kličky, přihrávek bylo pramálo… střelecky se nedařilo hlavně útočníkům, vždyť nejvíce gólů dal obránce David….. ale určitě (nebo snad) se všichni snažili, co jim síly stačily… Bohužel mnohdy nevyšly vyložené „gólovky“, které nás později mrzely…..ale i to patří ke sportu….že se někdy štěstí přikloní na druhou stranu, než bychom potřebovali….

Doufáme, že si to všichni užili a děti si z toho odnesly nezapomenutelné zážitky, zahrály si před televizními kamerami – přímé přenosy přenášela internetová televize, setkaly se s ligovými hráči i s televizním komentátorem Pavlem Čapkem, který jim na konci celého turnaje všem gratuloval a osobně předával ocenění a k Libchavskému týmu měl velmi hezké uvedení….. „Někteří z vás ani nevědí, že nějaké Libchavy jsou, ale oni jsou a mají tam trenéra, který dal dohromady tým šikovných dětí, které se dokázaly dostat až sem, do finálového turnaje a tady vybojovaly dokonce krásné 12. místo.“ To mnohým z nás vehnalo slzy štěstí i hrdosti do očí….

Co k tomu říci závěrem? Že děkujeme….. děkujeme jako rodiče svým dětem za to, co dokázaly, čím vším prošly, co do toho vložily za úsilí, snahu, dřinu a pot, děkujeme jako občané Libchav za to, jak malou vesnici Libchavy reprezentovaly, děkujeme trenérovi Romanovi za to, že tým sestavil, trénoval a věřil jim, že je do soutěže přihlásil a absolvoval s nimi nespočet tréninkových hodin ve svém volném čase….. za to vše jim patří naše velké DÍKY!!!!! 😊

Jak nakonec celý turnaj dopadl? Vyhrála Slavia, druhá byla Sparta a třetí Bohemka – tedy 3 pražské velkokluby…. nám bylo ctí, že jsme se s nimi mohli setkat…. všechny další podrobnosti, včetně výsledků, si můžete přečíst ZDE.

Sestava libchavského týmu na finálovém turnaji Ondrášovky Cupu byla:

Markétka Karbulková (branka), Petr Pávek, Kuba Krčál, Alex Gregor, Jonáš Fajfr, Honzík Navrkal (útok), David Žďárský, Matěj Schauer a Matouš Mucha (obrana).

Zároveň je nutné poděkovat trenérovi Romanu Žďárskému za jeho působení u mladší přípravky, které tímto turnajem ukončil. Bylo to období plné úspěchů a dobrých výsledků. Určitě je a bude na co vzpomínat…. Děkujeme!

Fotky a videa z finálového turnaje Ondrášovky si můžete prohlédnout ZDE.

Svůj poslední článek tímto zapsala: Zita Krčálová – věřím, že se tohoto úkolu v nové sezóně ujme někdo další 😊